Blanszowanie – co to za technika i jakie produkty można blanszować?

Kiedy pizza i kebab kuszą na każdym rogu to z całą pewnością codzienna dieta powinna być dużo bardziej łaskawa dla naszego organizmu. Żołądek zniesie wiele, jednak najbardziej ucieszyłby się z potraw, które byłyby smaczne i lekkostrawne zarazem. Czasami zmieniamy podejście do jedzenia z przymusu, a czasem z wyboru, ale bez względu na kierujące nami motywy zależy nam na tym samym dobroczynnym efekcie. Decydując się na przejście w stronę zdrowej zbilansowanej diety powinniśmy zebrać informacje na temat produktów, które będą odżywiać nasz organizm. Warzywa i owoce to znakomita podstawa do tego, aby poczuć się znaczenie lżej. Pytanie tylko czy jedzenie codziennie kanapki z pomidorem, ogórkiem i sałatą wystarczy, aby poprawić nasze samopoczucie? Cały sekret zdrowego żywienia poza smacznymi przepisami oczywiście tkwi w znajomości odpowiednich technik gotowania. Jedz świadomie, a gotuj mądrze i zdrowo. 

Blanszowanie – co to jest?

Chociaż blanszowanie z pozoru może brzmieć jak skomplikowana technika kuchennych ninja to zapewniamy Was, że poza ostrym nożem do krojenia warzyw, blanszowanie nie ma z ninja nic wspólnego. Blanszowanie co to jest w takim razie? To tak zwana technika obróbki cieplnej żywności. Można również powiedzieć, że blanszowanie jest jedną z technik gotowania, która ma za zadanie wspomagać bardziej zaawansowane procesy takie, jak na przykład mrożenie żywności. Ale do rzeczy… żywność obficie oblewamy wrzątkiem lub wręcz gotujemy w urządzeniu wielofunkcyjnym lub garnku doprowadzając do wrzenia zaledwie na kilka minut. Zwykle nie więcej niż 2-3 w zależności od rodzaju produktu (np. szpinak będziemy blanszować około 30 sekund, a kalafiora 3 minuty). Skórka produktów powinna się „sparzyć” i zmiękczyć jednak w żadnym razie produkty nie powinny ugotować się w środku. Po upływie tego czasu żywność przekładamy do zimnej, a najlepiej lodowatej wody, aby ostudziły się. Tak przygotowane produkty są bardzo dobrze oczyszczone i zdezynfekowane dzięki bardzo wysokiej temperaturze wody. Jeżeli nawet maleńkie owady czy bakterie jakimś cudem nie spłynęły z warzyw przy pierwszym myciu wodą to po blanszowaniu możemy mieć 100% pewność, że ich nie ma. Skórka przez blanszowanie została delikatnie zmiękczona dlatego warzywa czy owoce możemy od razu zjeść obierając je ze skóry, dodać do sałatki lub przygotować do zamrożenia. Ponadto blanszując warzywa takie, jak kapusta sprawiamy, że jej liście stają się giętkie i elastyczne. Dzięki temu można wykorzystać liście kapusty do gołąbków. Przeskok temperatury z wrzątku do zimnej, sprawia również, że warzywa i owoce zamrożone po blanszowaniu nie utracą koloru, smaku i aromatu.

Jak należy blanszować?

Technika blanszowania nie należy do wymagających. Mając na uwadze, że blanszujemy we wrzątku musimy dobrze się zorganizować oraz pilnować czasu na zegarku lub stoperze. Blanszować można na dwa sposoby:

Blanszowanie wodą – tradycyjny i najbardziej popularny rodzaj blanszowania. Wielu twierdzi, że blanszowanie wodą to najskuteczniejsza metoda wstępnej obróbki żywności (potocznie nazywana podgotowaniem). Nalej wody do urządzenia wielofunkcyjnego lub garnka i dodaj szczyptę soli lub cukru (cukier gdy blanszujesz owoce, a sól kiedy blanszujesz warzywa). Doprowadź wodę do wrzenia, następnie włóż do niej produkty. Gotuj nie przerywając wrzenia nie dłużej niż 2 minuty, po czym odlej wodę i zalej produkty zimną wodą z dodatkiem sporej ilości lodu. Mierz czas tak, aby produkty były tyle samo czasu we wrzątku co w lodowatej wodzie. Następnie dokładnie odcedź żywność na sitku. Nadmiar wody w produktach w przypadku przeznaczenia ich do mrożenia może je niepotrzebnie zmiękczyć. Blanszowanie w wielofunkcyjnym urządzeniu kuchennym jest wygodne ponieważ wewnątrz misy urządzenia znajduje się dopasowane sitko, do którego można włożyć produkty. Dodatkowo timer i panel sterowania będą za Ciebie pilnować czasu potrzebnego na obróbkę żywności.

Wielofunkcyjne urządzenie kuchenneMFC2506 PERFECT MIX2
Wielofunkcyjne urządzenie kuchenneMFC2506 PERFECT MIX2

Blanszowanie parą – metoda ta bardzo przypomina gotowanie na parze jednak trwa o wiele krócej od gotowania. Sparzona parą żywność powinna blanszować się około 4 minut. Po tym czasie warzywa studzą się same, odcedzamy tak samo jak po blanszowaniu wodą.

Jakie produkty można blanszować?

Zawsze, gdy pojawia się wysoka temperatura tracimy jakąś część składników odżywczych każdego jednego produktu. Bez obaw, blanszowanie to technika gotowania bardzo delikatna dla witamin i minerałów. Korzystając z niej możemy jedynie zyskać, np. powodując, że łagodzimy smak ostrych warzyw lub eliminujemy obecny w nich posmak goryczki. Używamy terminów blanszowanie warzyw, blanszowanie owoców, ale co tak naprawdę można blanszować i po co?

  • Warzywa miękkie, orzechy i miękkie owoce, z których chcemy zdjąć skórkę lub powłoczkę. Mowa o pomidorach, cukinii, szparagach, brzoskwiniach, nektarynkach, śliwkach, migdałach, orzechach włoskich itd. (migdały blanszowane, głównie do ciast i deserów)
  • Warzywa liściaste (głównie zielone, ale nie tylko) np. szpinak, brokuł, kalafior i kukurydza zatrzymają swój kolor. Cebula i jarmuż po blanszowaniu złagodzi smak i zapach, a także zachowa kolor.
  • Mięso należy poddać blanszowaniu przed przygotowaniem dania do wekowania lub kiedy pieczone mięso w całości chcemy w słoiku przechowywać dłużej. Można również zastosować tą metodę jako przygotowanie mięsa do mrożenia. Podgotowując we wrzątku, pozbywamy się niechcianych resztek zanieczyszczeń czy ewentualnych bakterii (mikroflory) obecnej na powierzchni mięsa. Technika blanszowania mięsa jest dokładnie taka sama jak w przypadku warzyw i owoców. Włożenie mięsa do wrzątku, dzięki wysokiej temperaturze, spowoduje natychmiastowe ścięcie się białka mięsa, blokując dalszą utratę składników odżywczych wewnątrz.
  • Ryby i owoce morza takie, jak krewetki czy homary dzięki blanszowaniu zyskują piękny pomarańczowo-czerwony kolor. Proces ten również trwa maksymalnie kilka minut.
  • Grzyby blanszowane są zwykle przed mrożeniem lub przed marnowaniem w occie.  Kapelusze grzybów są niezwykle delikatne, a blanszowanie pozwala utrwalić ich pierwotny kształt. Blanszowanie kurek, borowików czy podgrzybków (generalnie blanszowanie grzybów różnych odmian) to często jedyny sposób na to, aby pozbyć się resztek ziemi czy pisaku. Osolona, gorąca woda, wytrąca z grzybów wszystkie niechciane zanieczyszczenia.

Teraz już doskonale wiesz co to jest blanszowanie różnych produktów spożywczych oraz jak zrobić to prawidłowo. Ta błyskawiczna metoda wstępnej obróbki żywności pozwala bezpiecznie serwować potrawy nawet najbardziej wymagającym łasuchom o wyjątkowo wrażliwych żołądkach.