Bezprzewodowy czy tradycyjny? Gotuj się na zakup czajnika

 

Czajnik to sprzęt niezbędny w każdej kuchni, aneksie kuchennym, a nawet w pracy, czy na wycieczce. Dzięki niemu można szybko przygotować poranną kawę, aromatyczną herbatę oraz dania instant. Czajnik, tak jak każdy sprzęt AGD, należy dopasować do własnych potrzeb i gustu. Podpowiadamy, jaki model sprawdzi się w Twojej kuchni.

Krótka historia czajnika 

Chociaż picie kawy i herbaty stało się popularne dopiero w XVII wieku, pierwsze czajniki pojawiły się na świecie kilka tysięcy lat przed naszą erą. Na terenach dawnej Mezopotamii archeolodzy odkryli naczynie wykonane z brązu, przypominające kształtem czajniki znane z naszych kuchni. Nie służyło ono jednak do gotowania, tylko filtrowania wody.

Czajnik elektryczny – wynalazek obecny dziś w większości domów – jako pierwsza wyprodukowała firma Carpenter Electric Company w 1891 roku. Na szczęście od tego czasu urządzenie zostało udoskonalone, bo pierwszy model gotował wodę około 12 minut. Ważną rolę w historii czajników odegrał Amerykanin Joseph Block, który zainspirowany warnikiem do ziemniaków wydającym dźwięk podczas gotowania, stworzył pierwszy czajnik z gwizdkiem. Pierwowzór powstał w 1921 roku, a już po roku model sprzedawał się w około 40 tysiącach egzemplarzy.

Czajnik elektryczny czy na gaz?

Wybór czajników, zarówno elektrycznych, jak i tradycyjnych, jest ogromny. Przy zakupie tego sprzętu kierujemy się przede wszystkim funkcjonalnością, wyglądem oraz ceną. No właśnie, który czajnik jest najbardziej ekonomiczny? To, ile zapłacimy za zagotowanie wody, zależy przede wszystkim od ilości gotowanego płynu. Jeden z blogerów finansowych obliczył, że gotując w czajniku elektrycznym 0,5 litra wody zamiast 1 litra, możemy zaoszczędzić ok. 33 zł rocznie. Cenę za zagotowanie 0,5 litra wody w czajniku elektrycznym o deklarowanej przez producenta mocy 1850–2200 W oszacowano na około 4 grosze. Woda zaczęła wrzeć po 2 minutach i 10 sekundach. Tymczasem w czajniku gazowym czas zagotowania tej samej ilości wody wyniósł 3 minuty i 50 sekund. Licznik wskazał, że w tym czasie zużyto 0,010 m3 gazu. Przy cenie 1,30 zł za 1 m3 gazu ziemnego kwota za zagotowanie 0,5 litra wody to nieco ponad 1 grosz.

Dużą zaletą czajnika elektrycznego jest szybkie gotowanie wody i możliwość podłączenia go w dowolnym miejscu. Modeli bezprzewodowych bez problemu można używać w pracy, niewielkim aneksie kuchennym lub na działce. Czajnik elektryczny pod względem funkcjonalności niewątpliwie wygrywa pojedynek. Modele z gwizdkiem będą świetnym rozwiązaniem dla fanów klasyki. Czajnik na gaz, zwłaszcza w kolorze miedzi, będzie z kolei ciekawym dodatkiem do wnętrza w stylu retro lub vintage.

Czajnik bezprzewodowy – na co zwrócić uwagę?

Chociaż czajnik to podstawowy sprzęt AGD, wybór modelu wcale nie jest prosty i oczywisty. Pierwszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest moc czajnika, która wpływa na czas gotowania wody. Im większa moc, tym szybsza praca urządzenia. Istotny jest także rozmiar: osobom, które parzą od jednego do dwóch kubków herbaty czy filiżanek kawy jednocześnie, wystarczy model o pojemności do 0,6 litra. Jednym z modeli o mniejszej pojemności jest czajnik C110 MINI ELDOM.

 

 Czajnik bezprzewodowy C110 MINI ELDOM

Dla rodziny kilkuosobowej lepszym wyborem będzie czajnik o pojemności większej niż 1 litr. Największe modele dostępne w sklepach mieszczą ponad 2 litry wody.

Wybór mniejszego czajnika, zwłaszcza w przypadku singla lub pary, pozwoli zaoszczędzić zarówno na zakupie, jak i zużyciu energii.

Kupując czajnik, warto zwrócić uwagę na rodzaj wbudowanej grzałki. W tańszych modelach częściej spotyka się grzałkę spiralną, a w droższych płytkową. Zaletą tej drugiej jest łatwiejsze czyszczenie czajnika i mniejsze osadzanie się kamienia. Wybierając wersję z grzałką płytkową, powinno się też sprawdzić, jaką podstawę ma czajnik. O ile modele z grzałką spiralną są dostępne jedynie ze spodem, w który trzeba wpasować czajnik, o tyle wersje płytkowe mają na ogół wygodniejszą w użyciu obrotową podstawę.

Czajnik dopasowany do wystroju wnętrz

Chociaż czajnik powinien być przede wszystkim funkcjonalny, chcemy również, aby komponował się z wystrojem kuchni. Przy wyborze sprzętu warto więc zwrócić uwagę także na kształt i kolor. Do nowoczesnych kuchni w odcieniach szarości sprawdzą się srebrno-czarne czajniki bezprzewodowe ze stali szlachetnej. Można pokusić się też o wybór modelu z designerską geometryczną powłoką.

 

 

Czajnik bezprzewodowy CV900B JEWEL

W kuchni w stylu retro sprawdzi się model w kolorze czerwonym lub bordo, przypominający kształtem czajnik na gaz.

Czajnik bezprzewodowy CS15 bumper ELDOM

Prowansalskie i skandynawskie wnętrza zawsze dobrze komponują się z białymi dodatkami. Chcąc ożywić kuchnię w bieli, beżu lub szarości, można postawić na elementy w odcieniach ciepłej pomarańczy, żywej limonki lub pastelowej mięty.

Czajnik ceramiczny, stalowy czy z tworzywa sztucznego?

Bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym kryterium przy wyborze czajnika elektrycznego jest materiał, z którego wykonano obudowę. Optymalny dla rodzin z dziećmi będzie model wykonany z tworzywa sztucznego. Obudowa takiego czajnika słabiej się nagrzewa i tym samym sprzęt jest bezpieczniejszy. Najlepsze pod tym względem są modele z podwójną ścianką. Jako że czajnik z tworzywa sztucznego jest lekki, starsze dzieci nie będą miały problemu z samodzielnym przygotowaniem gorących napojów.

W nowoczesnym wnętrzu świetnie sprawdzi się czajnik ze szkła hartowanego lub stali szlachetnej. Pierwszy typ wyróżnia się eleganckim wyglądem, a drugi jest bardzo solidny i długo utrzymuje temperaturę wody po zagotowaniu.

Ciekawym rozwiązaniem są czajniki ceramiczne. Sprawdzą się w kuchni o klasycznym designie i będą dobrą opcją dla tradycjonalistów, a także smakoszy herbaty i kawy, ponieważ woda gotowana w tego typu czajnikach ma podobno najlepszy smak.

Czajnik z regulacją temperatury i inne ciekawe funkcje

Fani zielonej i czerwonej herbaty powinni sięgnąć po czajnik z funkcją regulacji temperatury, bo dzięki temu będą mogli zaparzyć swój napar dokładnie w tylu stopniach, ile zalecają eksperci. Ciekawym rozwiązaniem są dzbanki z różnokolorowym podświetleniem zbiornika na wodę. W zależności od ustawionej temperatury ma ono różną barwę

 

C500 ALLMI ELDOM z regulacją temperatury

Przed zakupem czajnika warto zorientować się, czy dany model ma czujniki bezpieczeństwa, m.in. automatyczny wyłącznik po zagotowaniu, wyłącznik po zdjęciu z podstawki, czujnik zapobiegający włączeniu urządzenia, jeśli poziom wody jest zbyt niski oraz gdy urządzenie jest zbyt gorące i grozi mu przegrzanie.

Bardzo istotną funkcją czajnika jest filtr antyosadowy. W większości modeli zanieczyszczenia są zatrzymywane przez nylonową siateczkę w dzióbku urządzenia.

Życzymy powodzenia w wyborze czajnika idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb!