Bezprzewodowe żelazko – wady i zalety rozwiązania

Urządzenia służące wsparciem nowoczesnego domu śmiało można nazwać błogosławieństwem rozwoju cywilizacji. Zajmowanie się domem od zawsze było ogromnym wyzwaniem, a także pracą 24/7. Dzisiaj wiele z tradycyjnych urządzeń zostało absolutnie fenomenalnie dopracowanych zgodnie z zasadami ergonomii, ale także i w oparciu o wygodę, której nie da się ukryć szukamy na każdym kroku. Można by zastanawiać się  czy coś jeszcze można poprawić w żelazku – przecież zarówno urządzenia tego typu sprzed 50 lat jak i te obecne pełnią dokładnie tę samą funkcję. Otóż postęp techniki i technologii pozwolił na wprowadzenie całkowicie przełomowych innowacji do urządzenia, gdzie pozornie niewiele da się zmienić. W żelazku każdemu, zawsze i przy każdym prasowaniu przeszkadzał najbardziej jego kabel. Pozornie wyglądający na długi jednak po wpięciu do kontaktu, korzystając z deski do prasowania okazuje się, że kabla wystarcza raptem do połowy blatu deski. Komfort nieco poprawił się, gdy na rynku pojawiły się deski do prasowania z tzw. bazą z kontaktem. Jednak plączący się pod nogami kabel w trakcie prasowania denerwował dalej. W myślach milionów ludzi od wielu, wielu lat materializowało się pragnienie: oby ktoś wymyślił bezprzewodowe żelazko. No i marzenie stało się rzeczywistością!

Jak działa żelazko bezprzewodowe?

Czy żelazko, które nie jest przymocowane przewodem do kontaktu może w ogóle działać? Oczywiście. Nieprawdą byłoby stwierdzenie, że żelazko bezprzewodowe kompletnie nie ma podłączenia do źródła prądu. Zasada działania tego urządzenia jest bardzo bliska pracy elektrycznego czajnika bezprzewodowego. Żelazko to posiada bazę zasilającą  – wyglądającą niemalże tak samo jak w czajniku, która podpięta jest do gniazdka kablem. Żelazko każdorazowo rozgrzewa się po wpięciu w bazę, a odpowiednio rozgrzane pozwala na całkiem spory zakres prasowania. Baza nie musi stać na desce do prasowania, można spokojnie znaleźć dla niej bezpieczne miejsce gdzieś w pobliżu. Mimo iż w takcie dłuższego prasowania koniecznym będzie kilkukrotne podładowanie żelazka w bazie to i tak drobnostka w porównaniu do prasowania z będącym wieczną udręką  kablem. Wraz z kablem zniknął problem dodatkowych zagnieceń w trakcie prasowania powodowanych właśnie przez kabel ocierający się o prasowaną tkaninę.

Jakie są rodzaje żelazek bezprzewodowych?

W niewielkiej grupie żelazek bezprzewodowych można wyróżnić 2 rodzaje urządzeń. Te których praca wymaga kontaktu z bazą ładującą/ stacją dokującą oraz te które zwyczajnie mają tylko wypinany kabel. Jedno i drugie urządzenie prasuje ubrania bezprzewodowo (czyli bez kabla), różnią je zatem sposoby pobierania prądu. Model żelazka z odpinanym kablem narażony jest jednak na szybszą utratę ciepła przy dłuższym pracowaniu i dlatego nie może być zbyt długo odłączony od zasilania.

Bezprzewodowe żelazko parowe DA200 solo
Bezprzewodowe żelazko parowe DA200 solo

Żelazko parowe – jakie funkcje powinno posiadać?

To co powinno przekonać każdego do wyboru żelazka działającego bez kabla to jego świetne funkcje. Niedowiarki, które poddają pod wątpliwość to jak działa żelazko bezprzewodowe powinny zapoznać się z obszerną listą zalet bezprzewodowego żelazka parowego DA200 SOLO. Zaczynając od podstawy żelazka służącej za bazę dokującą, która jest niewielka i posiada owalny kształt. Żelazko można ładować pod dowolnym kątem 360 stopni  (podobnie jak czajnik bezprzewodowy). Jedynie ta część urządzenia podłączona jest kablem do gniazdka. Żelazko wyposażone jest w diody świetlne informujące użytkownika o tym, czy urządzenie jest gotowe do pracy oraz czy osiągnęło odpowiedni poziom nagrzania stopy. Żelazko parowe bezprzewodowe podobnie jak modele z kablem posiada możliwość pracy w pionie i poziomie – funkcja przydatna przede wszystkim kiedy mamy do czynienia z bardzo delikatnymi tkaninami (firany, apaszki jedwabne itp.), które powinno prasować się pionowo. Pracując zarówno w pionie jak i poziomie możliwa jest opcja prasowania przy wsparciu pary wodnej, gdyż urządzenie posiada zbiornik na wodę o pojemności blisko 500 ml. Od teraz nie ma potrzeby zdejmowania firanek do prasowania – od A do Z można wyprasować firany czy zasłony wiszące bezpośrednio na karniszu. Wraz z opcją prasowania parą żelazko posiada regulację mocy generowanej pary. Dodatkowo żelazko posiada funkcję auto off uwielbianą przez tych, którym zdarza się zapominać o odłączeniu urządzenia od prądu. Kiedy w domu mieszkają dzieci oraz zwierzęta wtedy wszystko co pozwala na wzmocnienie bezpieczeństwa w przestrzeni dookoła domowników staje się cenne na wagę złota. Funkcja bezpiecznego automatycznego wyłączenia (tzw. funkcja „strażak”) dba o to, aby żaden niespodziewany telefon czy niezwykle wciągający film nie spowodował w domu szkód przez włączone żelazko. Ubrania, które prasujemy z reguły są delikatne dlatego żelazko bezprzewodowe wyposażone jest w specjalny filtr anty-wapienny (woda z której generowana jest para jest oczyszczona). Stopę żelazka można łatwo wyczyścić dzięki specjalnemu systemowi auto-czyszczenia. Do takiej powierzchni, nawet przy wysokich temperaturach materiał nie będzie przylegał. Wiele urządzeń w trakcie pracy i energicznych ruchów wykonywanych podczas prasowania wypuszcza wodę. W tym modelu, nie ma obaw, że woda będzie wyciekać, dzięki obecności funkcji „anti-drip”, zabezpieczającej pojemnik żelazka przed wyciekaniem wody. Do całościowej, wysokiej oceny za bardzo dobre funkcjonowanie żelazka bezprzewodowego warto dodać, że żelazko posiada elegancki design i ciekawą kolorystykę. Ergonomiczny kształt stopy żelazka umożliwia prasowanie nawet najdrobniejszych zakamarków ubrań (np. ubranek niemowlęcych czy kołnierzyków męskich koszul). Uchwyt żelazka zapewnia komfort użytkowania oraz wygodę nawet przez długi czas użytkowania. Jedyny fakt, który można uznać również za wadę urządzenia to konieczność doładowywania żelazka w trakcie cyklu prasowania.