5 przepisów na dania z suszarki do żywności – idealne na jesienne wieczory

Suszona żywność nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dawniej z suszonych produktów były znane jedynie bakalie, grzyby, niektóre owoce i zioła. Ewentualnie jeszcze specjalna mieszanka suszu dedykowanego pod świąteczny, wigilijny kompot. Od niedawna panuje szał na suszenie żywności. Dlaczego? Zdrowiej, wygodniej, bezpiecznej i taniej. Wekowanie jedzenia to świetny sposób na zgromadzenie zapasów zwłaszcza na jesień i zimę, jednak to proces pracochłonny i kosztowny. Wymaga zgromadzenia lub zakupu sporej ilości słoików, odpowiedniego ich przygotowania, dodatkowo potrzebny jest cukier oraz godziny spędzone przy garnkach. Na domiar wszystkiego ryzyko, że pasteryzacja nie powiedzie się i weki zaczną się psuć jest wielce prawdopodobne. Z suszeniem żywności jest zupełnie inaczej. 

Dehydrator do żywności – pasty, zupy, sałatki i inne dania, jakie możesz dzięki niemu przygotować

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, któremu nigdy nie zepsuły się warzywa w lodówce… Sięgamy do szuflady, a tam nadpsuta włoszczyzna albo pomidor, który z dnia na dzień pokryła pleśń. Oczywiście można starać się temu zapobiegać uprawiając tak zwany smart shopping, polegający między innymi na tym, że kupujemy jedynie produkty potrzebne na teraz. W praktyce pracując, zajmując się dziećmi i sprawunkami trudno co do jednego ziemniaka przewidzieć ile zużyjemy warzyw, a poza tym kto chce chodzić codziennie do sklepu? Z pomocą przychodzi dehydrator do żywności, czyli potocznie mówiąc suszarka do żywności. Niegdyś suszenie odbywało się na piecach lub na słońcu. Mimo, iż z pozoru wygląda to na bardzo naturalny proces, to jednak jedzenie było stale narażone na czynniki zewnętrzne w tym kurz i brud. Teraz chcemy jeść smacznie i zdrowo, więc każdy dla kogo ma to znaczenie zdecyduje się na uzupełnienie kuchennej szafki o taką właśnie suszarkę. Ususzone warzywa i zioła są pełnowartościowym produktem, z którego śmiało można przygotować obiad. 

Suszone pomidory – przepis na urozmaicenie obiadu

Pomidor to chyba najpopularniejsze warzywo w kuchni. Jemy go na śniadanie obiad i kolację, a dodatkowo jest na tyle wdzięczny, że można go piec smażyć, dusić, suszyć oraz jeść na surowo. „Suszone pomidory przepis?” – jest banalnie prosty! Wybierz pachnące, świeże pomidory, dokładnie umyj je, następnie usuń szypułki i gałązki. Przekrój pomidory na pół i połóż skórką do dołu na tacce suszarki. Jeżeli usuniesz gniazda nasienne to suszenie potrwa krócej. Pamiętaj, aby pomidory delikatnie posolić. Domowej roboty suszone pomidory będą bardzo aromatyczne, co uwydatni smak potraw.

Krem z suszonych pomidorów porcja dla 4 osób

Składniki:

150g suszonych pomidorów

1 puszka pomidorów bez skóry

3 łyżki oliwy z oliwek

2 ząbki czosnku

1 średniej wielkości biała cebula

Przyprawy (sól, pieprz, bazylia, zioła prowansalskie)

300ml bulionu (mięsny lub warzywny)

Parmezan do posypania 

 

Przygotowanie:

Pokrojoną w kostkę cebulę podsmaż na oliwie z oliwek. Do szybkowaru wlej bulion, dodaj suszone pomidory, pomidory z puszki, czosnek przeciśnięty przez praskę i przyprawy. Gotuj przez 30 minut, aż składniki zmiękną, następnie dodaj cebulkę i całość zmiksuj (pamiętaj, aby w czasie miksowania garnek był zdjęty z kuchenki). Suszone pomidory urozmaicą każde danie obiadowe, nadając mu wspaniałego, śródziemnomorskiego aromatu. Taki obiad przygotujesz w 30 minut.

Szybkowar SW500 PERFECT COOK

Szybkowar SW500 PERFECT COOK


Makaron z kurczakiem i suszonymi pomidorami porcja dla 2 osób

 

Składniki:

3 pełne garście makaronu penne lub kokardek

1 podwójny filet z kurczaka

150g suszonych pomidorów

2 ząbki czosnku

6 łyżek oliwy z oliwek

30ml śmietanki 30%

Przyprawy (sól, pieprz, zioła prowansalskie, tymianek)

Parmezan do posypania

Słonecznik bez łupin (mała garść)

 

Przygotowanie:

Piersi z kurczaka umyj i potnij na długie paski układając je na rozgrzanej patelni grillowej wraz z oliwą. W trakcie grillowania dopraw filet solą i pieprzem. Makaron ugotuj al dente zgodnie z instrukcja na opakowaniu. Kiedy kurczak zarumieni się przełóż mięso na deskę do krojenia i lekko ostudzony filet pokrój na mniejsze paski. Na rozgrzaną po kurczaku patelnię wlej nieco oliwy i dodaj suszone pomidory wraz z przeciśniętym przez praskę czosnkiem i przyprawami. Całość nakryj pokrywką, aby pomidory lekko poddusiły się. Następnie dodaj śmietanę i doprowadź do wrzenia. Gotowego kurczaka i podduszone pomidory przełóż do garnka, z odcedzonym makaronem. Całość dokładnie wymieszaj. Przełóż danie na talerz, a następnie posyp je tartym parmezanem oraz ziarenkami słonecznika.

 

Smaczne sposoby na suszone warzywa

Wyobrarzasz sobie, że nie musisz co 3 dni gonić do sklepu po warzywa na zupę? Możesz kupić warzywa w sezonie, gdy marchewka jest najsłodsza, pietruszka wręcz kręci zapachem w nosie, a seler jest soczysty. 

Wegański bulion bazowy z suszonych warzyw

Składniki:

300g suszonej włoszczyzny i zioł (marchew, seler, por, pietruszka, lubczyk)

450ml wody

Przyprawy (sól, pieprz)

 

Przygotowanie:

Suszone warzywa są o wiele lżejsze od świeżych. Chcąc odmierzyć odpowiednią ilość suszonych warzyw warto posłużyć się elektroniczną wagą kuchenną. Dzięki wadze precyzyjnie dobierzesz odpowiednią ilość warzyw do gotowania, ale także na samym etapie suszenia elektroniczna waga będzie pomocna do paczkowania suszonej żywności w odpowiednich proporcjach. Wykorzystanie suszonych warzyw to najzdrowszy i najszybszy sposób na przygotowanie bulionu, który z powodzeniem może być bazą pod zupy krem, sosy lub gulasz. Warzywa wsyp do garnka i zalej wodą. Całość gotuj przez 20 minut początkowo na wysokiej mocy, następnie przestaw na średnią. Dodaj przyprawy.


Elektroniczna waga kuchenna EK3052 SEELVA ELDOM

 

W równie łatwy sposób samodzielnie przygotujesz domową suszoną żurawinę. Wystarczy świeże owoce dokładnie umyć i rozłożyć kolejno na piętrach suszarki. Po kilku godzinach żurawina suszona będzie gotowa do zapakowania lub bezpośrednio do gotowania.

Sos z suszonej żurawiny.

Składniki:

170g suszonej żurawiny (odmierz elektroniczną waga kuchenną)

2 łyżki cukru lub ksylitolu

3 łyżki soku z cytryny

Woda

 

Przygotowanie:

Do garnka włóż wszystkie składniki zalewając je wodą tak, aby żurawina została nią zakryta. Na małym ogniu, cały czas mieszając składniki, gotuj około 15 minut. Gotowy sos odstaw do ostudzenia, następnie używając blendera rozdrobnij sos, aby uzyskać aksamitną jednolitą konsystencję.

 

Pasta z suszonych pomidorów i kaparów

Pasta przygotowana z suszonych pomidorów oraz kaparów z zalewy to dodatek, który będzie królował na Twoim stole bez względu na porę roku. Wystarczy 3 garście suszonych pomidorów namoczyć w 7 łyżkach oliwy z oliwek, dodać 2 łyżki kaparów oraz przyprawy które lubisz (sól, pieprz, zioła prowansalskie, czerwona papryka ostra) i 3 ząbki czosnku. Całość zmiksuj na drobno blenderem i przełóż do malutkich słoiczków, które należy przechowywać w lodówce. Pastą możesz smarować kanapki oraz używać jej jako marynatę do mięsa.