17 sposobów na efektywne schłodzenie organizmu podczas upału

Powoli docierają do nas masy ciepłego powietrza. Już niedługo zmierzymy się z falami upałów. Spuchnięte stopy i dłonie, brak chęci do jakiejkolwiek aktywności i trudności z utrzymaniem skupienia… wszyscy znamy to aż za dobrze. Lato, choć cudowne gdy wypoczywamy nad jeziorem lub morzem, bywa bezlitosne podczas pracy w mieście. Nagrzany beton, brak naturalnego chłodzenia oraz ograniczona liczba zieleni nie polepszają naszej sytuacji… Co zatem robić? Najrozsądniej będzie schłodzić się i zadbać o odpowiednią temperaturę w swoim otoczeniu. Dobre warunki w biurze i orzeźwiający chłodek w domowym azylu pozwolą nam poczuć się gotowymi na kolejny upalny dzień! Ale jak ochłodzić organizm? Podpowiadamy!

Jak schłodzić organizm – 8 domowych rozwiązań

Schładzanie zacznijmy od siebie. Jak szybko schłodzić organizm? Tutaj potrzeba czegoś precyzyjnego, prostego i skutecznego.

 1. Napij się chłodnej (nie zimnej!) wody z dodatkiem mięty i cytryny. Jednocześnie orzeźwisz i nawodnisz swoje ciało!
 2. Zastanawiasz się jak schłodzić organizm? Weź letni prysznic! Nic nie odświeży Cię lepiej niż chłodny deszczyk na Twojej skórze
 3. Zasłoń okna. Zapobiegnie to dostawaniu się promieni słonecznych bezpośrednio do Twojego mieszkania.
 4. Sposoby na schłodzenie organizmu są różne. Niektóre z nich, nie całkiem oczywiste. Dotyczy to np. wyboru kolorów zasłon. Czy wiesz, że w lato powinno stawiać się zdecydowanie na jasne? Białe i mleczne kolory skutecznie odbijają światło słoneczne minimalizując tym samym swoje nagrzewanie.
 5. Postaw na zieleń w swoim domu! Rośliny oczyszczają powietrze i dbają o jego jakość. Dzięki temu upał nie jest aż tak dokuczliwy!
 6. Schłodź newralgiczne punkty. Krótki okład z kostek lodu lub specjalnego chłodziwa przyłożony w odpowiednie miejsce potrafi zdziałać cuda! Nadgarstki, wnętrza łokci, kark, pachwiny i miejsca pod kolanami to punkty w których nasze ciało poczuje prawdziwe ukojenie od upału.
 7. Zrób przeciąg! Choć nasze Babcie ostrzegały nas przed przeciągami, czasami są niezbędne! Kiedy powietrze w naszym domu „stoi” i można je kroić przysłowiowym nożem, otwórzmy na chwilkę wszystkie okna i drzwi! To wystarczy, aby przywrócić w domu prawidłową cyrkulację!
 8. Zamocz stopy w chłodnej wodzie! Jeśli nie wierzysz, że to działa, przypomnij sobie ostatnie wakacje nad Bałtykiem! Prawda… że wystarczą tylko stopy :) ?

Sposoby na ochłodzenie organizmu – jaki sprzęt się przyda? 4 najważniejsze urządzenia

Kiedy już pomożemy swojemu ciału, czas zająć się temperaturą pomieszczeń, w których przebywamy. Sprzętów, które pomogą nam w ochłodzeniu naszych przestrzeni jest naprawdę sporo! Jak się w nich nie pogubić i wybrać najlepszy sposób dla siebie? Zapraszamy do pomocnej lektury!

 1. Wentylatory – kiedy zastanawiamy się jak się ochłodzić w gorące dni, przed oczami staje nam od razu… klasyczny wiatrak. I dobrze, bo to jedno z najpopularniejszych urządzeń pozwalających na zapanowanie na zbyt wysoką temperaturą w pomieszczeniu. Jest niezwykle łatwo dostępne, ekonomiczne i stosunkowo wydajne. Można spotkać je w klasycznym wydaniu, w którym obrotowa czasza umieszczona jest na wysokiej nóżce, w zminiaturyzowanym modelu nabiurkowym, oraz w zupełnie nowym, designerskim wydaniu wentylatora kolumnowego.

Ciekawostka - Wentylatory realnie nie chłodzą J! Jak zatem możliwe jest odczuwanie przez nas wyraźnego spadku temperatury? To proste! Swoimi łopatkami wprawiają masy powietrza w ruch, który na swojej skórze odczuwamy jako powiew chłodnego wiaterku :)

Klimatyzator przenośny KLC7000 COLUMBIAVAC

 1. Cyrkulatory – na pierwszy rzut oka są niezwykle podobne do wentylatorów. Choć na zewnątrz wyglądają prawie identycznie, ich działanie różni się od tych pierwszych znacząco. Cyrkulator to niejako starszy i silniejszy brat popularnego wiatraka. W przeciwieństwie do niego jednak, nie wprawia w ruch jedynie najbliżej znajdującego się powietrza, ale porusza całymi masami znajdującymi się w danym pomieszczeniu. Oznacza to dla nas bezpośrednio stabilne utrzymanie temperatury.

Ciekawostka - dzięki cyrkulatorom nie tylko schłodzisz, ale również ogrzejesz pomieszczenie. Jak to możliwe? To urządzenie zajmie się rozprowadzeniem ciepła punktowego (np. kaloryfer) na całe pomieszczenie. Oznacza to chłodzenie latem i oszczędność pieniędzy zimą!

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź zestawienie wentylator vs. cyrkulator.

Cyrkulator powietrza CP20 COLUMBIAVAC

 1. Klimatory przenośne – te sprytne urządzenia wykorzystują zimną wodę lub wkład chłodzący do obniżenia temperatury w pomieszczeniu. Są ekonomiczne, ciche i wydajne.

Ciekawostka - są polecane jako najbardziej ekologiczne i naturalne źródło chłodzenia organizmu latem.

Sprawdź jaki klimator wybrać.

Klimator przenośny KC500 COLUMBIAVAC

 1. Klimatyzatory przenośne – to prawdziwe mercedesy pośród urządzeń chłodzących. Szybkie, skuteczne i niezawodne. Wyposażone w panele sterujące, timer i programator czasowy spełniają swoją rolę doskonale nawet w większych pomieszczeniach.

Klimatyzator przenośny KLC7000 COLUMBIAVAC

Jak się ochłodzić w gorące dni w biurze –  5 propozycji

Większość z nas nie może pozwolić sobie na kilkumiesięczny urlop. Dlatego nawet podczas fali upałów musimy wykonywać swoje obowiązki w nagrzanym i niejednokrotnie mocno nasłonecznionym biurze. Co ważne, musimy umieć radzić sobie ze zbyt wysoką temperaturą, nie możemy przecież pozwolić sobie na utratę skupienia czy stan zawieszenia. Zastanawiasz się jak można się ochłodzić w biurze? Choć w pracy nie możemy pozwolić sobie na tak duży luz jak w domu i np. wskoczyć pod zimny prysznic, znamy kilka sposób na ulżenie przegrzanemu organizmowi w tym trudnym czasie :)

 1. Staraj się pić dużo wody.
 2. Zafunduj sobie odświeżającą mgiełkę. Schłodzony hydrolat, mgiełka zapachowa lub woda termalna zapewnią Ci ochłodę w najtrudniejszych momentach dnia. Wystarczy spryskać taką bryzą twarz, szyję, dekolt i kark :)
 3. Zasłoń okna - żaluzje, zasłony czy choćby duża ryza białego papieru naklejona na okno zapewnią Ci ukojenie.
 4. Używaj wentylatora nabiurkowego. A jeszcze lepiej, ustaw za nim miseczkę z kostkami lodu. Podczas swojej pracy wyemituje on odświeżającą bryzę w Twoim kierunku
 5. Postaw na przewiewne i naturalne materiały. Bawełna i len pozwolą Twojej skórze oddychać i odparowywać pot, który naturalnie reguluje temperaturę naszego organizmu.

 A przede wszystkim postaraj się zachować optymizm i dobry humor! W szare i ponure zimowe wieczory zatęsknimy za upałami :)